Úvod Články Tipy a rady na cestování za rybařením do Norska

Tipy a rady na cestování za rybařením do Norska

583

Rozhodnutím, že vyrazíte na pravou rybářskou dovolenou do Norska dobrodružství teprve začíná. Letadlem nebo autem? Jedním nebo dvěma? Kudy se vlastně jede a která cesta je nejlepší? V tomto článku narazíte na informace, které byste rozhodně měli vědět.

Tipy a rady na cestování za rybařením do Norska

Rybářská dovolená v Norsku

O důvodech, proč jet rybařit do Norska jste se už dočetli mnoho a proto vás ani nebudeme trápit dalšími informacemi a přejdeme k tématu tohoto článku a to především na způsob dopravy.

Letecká doprava

Pro ty z vás, kteří neradi tráví desítky hodin na cestách je letecká doprava nejpohodlnější. Komfortem to však začíná a současně i končí. Rozdíl, mezi letní dovolenou u moře a rybářskou dovolenou je opravdu velký.

Nejen, že je letecká doprava nákladná, musíte počítat i s dalšími výdaji, o kterých v prvních momentech možná ani netušíte. Nejlevnější letenka s příručním zavazadlem vám totiž pro přepravu rybářského vybavení stačit nebude. A za zapůjčení si samozřejmě značně připlatíte.

Na letiště v Česku vás pravděpodobně někdo odveze, ale kolik zaplatíte za případný transfer z letiště v Norsku? Nebo si budete draze půjčovat auto až na místě? Jedno nebo raději dvě?

Celkové náklady na leteckou dopravu jsou opravdu vysoké a proto raději přejdeme na levnější variantu a to cestování autem.

Autem do Norska

Výrazně levnější je doprava po vlastní ose. S ohledem na velikost auta si můžete na rybářskou dovolenou do Norska přibalit v podstatě cokoli, co vás napadne. Žádné příplatky za další zavazadla, žádné vážení kufrů ani nic podobného na vás jednoduše nečeká. A jakým směrem se vydat?

Možností kudy se do Norska vydat je více, ale my se v tomto článku zaměříme na 2 nejčastější. Protože nevíme, do které oblasti se vydáte, bude pro nás klíčové, abychom vás dostali do švédského přístavního městečka Helsingborg. Pozor! Neplést s dánským přístavem Helsingor. Mezi těmito dvěma městy vede trajektová přeprava, kterou v našich případech vynecháme.

Německý přístav Rostock

Do tohoto přístavu se musíte dostat ať už se rozhodnete pro rychlejší nebo naopak levnější trasu autem. Pokud cestujete z Prahy, čeká vás cesta přes Drážďany a Berlín. Cesta z Prahy zabere přibližně 6 hodin, během kterých ujedete necelých 600 kilometrů.

Pokud budete vyrážet z Brna nebo Olomouce, připočítejte si k tomu ještě cestu do Prahy. Rybářům z Ostravy zabere cesta do Rostocku necelých 8 hodin, během kterých ujedou přibližně 860 kilometrů. Cestovat přes Prahu už by byla znatelná zajížďka a proto se cestuje přes polská města jako Katovice, směrem na Vratislav, Zielenu Góru a dál na Štětín. Cíl je vždy stejný a to přístav v Rostocku.

Rostock – Trelleborg

Nejlevnější varianta a myslíme i zcela logická je cesta trajektem z Rostocku do Trelleborgu. Na trajektu sice strávíte 6 hodin, je však relativně levná. Cena za auto se 4 osoby začíná při včasném nákupu na přibližně 150 Euro. Za 6 osob pak ceny startují na 180 Euro. Nejlevněji pak zaplatíte u společnosti TT LINE, která oproti STENA vychází téměř 2x levněji. Uvedené ceny jsou orientační a zahrnují i zpáteční cestu.

Helsingborg z Trelleborgu

Dalším záchytným bodem je švédské přístavní městečko Helsingborg přes které pojedete dál na sever. Nepleťte si ho s dánským přístavním městečkem Helsingør. Z Trelleborgu je to přibližně 100 kilometrů, které zvládnete ujet během 70 minut.

Rostock – Gedser

Naopak rychlejší variantou je cesta trajektem do dánského přístavního městečka Gedser. Cesta totiž zabere pouze 2 hodiny, avšak i při nákupu s předstihem vychází (pro 4 i 6 osob) na 264 Euro.

Helsingborg z Gedseru

Z přístavního městečka Gedser vám cesta do Helsingborgu zabere přibližně 170 minut, během kterých ujedete necelých 250 kilometrů.

Rychlejší vs. levnější

Úspora 100 minut se může jevit jako docela dlouhá doba, na druhou stranu po 6 – 8 hodinách (v závislosti odkud vyjíždíte) bychom asi raději strávili 6 hodin na trajektu a ušetřili si 150 kilometrů a 100 minut na silnici. Nakonec je i cesta trajektem levnější.

Rozhodnutí čemu dáte přednost je samozřejmě pouze na vás.

Dálniční poplatky v Norsku

Na dálniční známku v Norsku zapomeňte. Pokud se rozhodnete (a že se určitě rozhodnete) využít dálniční síť, doporučujeme zaregistrovat vaší SPZ na stránkách EPASS24.com. Jakmile projedete první mýtnou bránou, dálniční poplatky se aktivují. Faktura za mýtné vám dorazí do 3 měsíců poštou nebo emailem.

Komfortní cestování minibusem

Pokud se nechcete omezovat prostorem běžného osobního auta nebo rozdělit svou partu přátel na 2 “tábory” (jet dvěma auty), doporučujeme zvážit cestu minibusem. Tato možnost je dnes dostupná pro každého a má řadu výhod.

Náš tip: Kde si půjčit minibus?

Pokud hledáte autopůjčovnu v Praze nebo blízkém okolí, podívejte se na nabídku minibusů firmy Autopůjčovna Praha s.r.o.. Ve vozovém parku nabízí minibusy značky Volkswagen a Mercedes Benz, přičemž “nejstarší” je z roku 2020. Jedná se tak o zánovní auta, na které se můžete při cestování na svou dovolenou určitě spolehnout.

Na co si dát případně pozor?

Ať už se rozhodnete půjčit minibus v jakékoli autopůjčovně, nezapomeňte si říct o reálné fotky a SPZ vozidla. Řada autopůjčoven totiž inzerují vozidla, která reálně nemají a navíc budete potřebovat pro včasné objednání místa na trajektu znát i SPZ a rozměry auta. Vyhnete se tak zbytečným problémům.

Velký prostor nejen pro rybářské vybavení

Do minibusu toho vleze mnohem více, než do běžného osobního auta a proto se nemusíte omezovat. Například Volkswagen Caravelle v prodloužené Long verzi nabízí komfortní cestování pro 8 osob (včetně řidiče). V zavazadlovém prostoru zůstává i přes 3 řady sedadel kufr o hloubce 110 centimetrů. Šíře zavazadlového prostoru činí 120 centimetrů. S ohledem na výšku minibusu je to dostatečný prostor pro vaše rybářské vybavení.

Pokud byste jeli pouze v 5 lidech, pak se po demontáži zadní řady sedadel zavazadlový prostor zvětší ze 110 centimetrů na 190 centimetrů a to už se můžete v autě i pohodlně natáhnout.

Komfortní cestování

Oproti běžnému autu je navíc díky vyvýšenému posedu dlouhodobé cestování mnohem pohodlnější. Moderní minibusy mají samozřejmě třízónovou klimatizaci a spoustu asistenčních systémů pro pohodlnou a bezpečnou jízdu.

Rozdělení nákladů do více osob

Jeden minibus je i z pohledu finanční náročnosti logicky výhodnější, než jízda 2 auty. Dálniční poplatky, pohonné hmoty a samozřejmě i poplatky za trajekt rozdělíte do jednoho vozu ve více lidech.

Společné cestování

V neposlední řadě si pak cestu užijete společně bez toho, abyste se rozdělili. Přeci jen počítejte s tím, že cesta do Norska i z Norska zabere spoustu času.

Ať už se rozhodnete odcestovat na svou rybářskou dovolenou do Norska jakkoli, přejeme vám šťastnou cestu, spoustu zajímavých úlovků a především zážitky, na které nikdy nezapomenete.

Komerční sdělení