Mořský rybolov je nezapomenutelným zážitkem pro každého rybáře. Každý, kdo oplývá láskou k rybaření by si alespoň jednou za život mohl udělat dovolenou ve stylu mořského prutu, navijáku a mořských návnad.
Garantujeme vám, že nebudete litovat.
Rybolov při moři je čím dál populárnější
Ano, čtete správně, protože poptávka po mořském rybolovu je stále větší a větší. A právě proto se stává lov na moři zcela běžnou záležitostí.
Mezi námi českými rybáři jsou nejčastější volené destinace Norsko, Dánsko a další evropské země. Stranou samozřejmě nezůstávají ani exotické destinace v Atlantiku či Tichomoří.
Rozdíly ve způsobu lovu ryb
Muškařina je vhodná i pro začínající rybáře. Nástraha – tedy muška – se nahazuje, od čeho plyne samotný název. Pomocí toho způsobu je možné ulovit jak většinu sladkovodních ryb, tak i mořské. Dále budete potřebovat muškařský prut, muškařskou šňůru, nástrahy a muškařský naviják.
Další ze způsobů lovu ryb je sumcařina. Ta je pro ty, kteří loví největší sladkovodní ryby – sumce. Ideální jsou sumcové pruty, pevné pletenky a šňůry, odolné navijáky a multiplikátory a bižuterie.
K nejnáročnějším způsobům pak patří mořský rybolov, který se doporučuje především zkušenějším rybářům. Pro tuto disciplínu potřebujete kvalitní rybářské oblečení, mořské návazce, pilkery a originální umělé nástrahy.
Atlantik a jih Evropy
Zde bez pochybností musíme zmínit Kanárské ostrovy, které jsou velmi oblíbenou destinací pro rybáře. Můžete si zde užít lov tuňáka, marlína, žraloka či delfína společně s krásnými sopečnými pohořími a divokou přírodou.
Španělské ostrovy jsme již zmínili, ale samotné Španělsko je taktéž vhodnou destinací. Pokud se chcete vydat na lov sumců a obrovských kaprů, zvolte řeku Rio Ebro.
Když se vrátíme ke způsobu lovu ryb pomocí muškaření, nesmíme opomenout severní Itálii. Můžete využít celou severní oblast – od Toskánska až po rozbouřené řeky v Alpách.
Sever Evropy
Na severu je to Norsko, které patří mezi nejoblíbenější místo rybářů. Jedním ze známých míst je řeka Alta, kde si můžete ulovit lososa o hmotnosti od 11 do 22 kilogramů. V těchto arktických vodách je to totiž úplně běžné.
Co se týče sousedního Švédska, její hlavní rybářské oblasti leží na sever od polárního kruhu. Ulovit zde můžete pstruha hnědého, síha nebo lipana podhorního.
Rájem pro ryby a tím pádem i pro rybáře je bezpochyby Island. Řeka Laxá vám pomocí muškaření přinese pořádné úlovky. Co říkáte třeba na takového devítikilového lososa?
V Dánsku je národní sport lov mořských pstruhů na pobřeží. Loviště mořských pstruhů na pobřeží ostrovů Fyn a Langeland jsou na nejlepší úrovni díky stále se zlepšující kvalitě vody a zavedení přísných rybářských pravidel. Kromě pstruhů se v sezóně v dánských vodách loví i tresky, mníci a sledi.
Západní Evropa
Fascinující úlovky najdete na Orknejských ostrovech ve Skotsku. Čekají tam na vás pstruhy, lososy, štikozubci a žraloci.
Příroda Irska to je klid a pohoda. Jezero Corrib patří k největším a rybářsky nejatraktivnějším jezerům. Pravidelným úlovkem jsou metrové štiky a kilový okoun. Cílem většiny zahraničních návštěvníků jezera je především ferox – velký exemplář pstruha obecného jezerní formy.
A co na závěr?
I na rybách můžete vypadat stylově, a tak váš perfektní vzhled doladí skvělá rybářská trička. A pokud vás daný výběr nebere, můžete si vyrobit přímo vlastní potisk na tričko, třeba s vaším úlovkem!
Nezbývá nám, než vám popřát mnoho rybářských zážitků při lovu na moři. A také přejeme, ať berou!