Rybaření. Snad každý se s ním v útlém dětství setkal, a to buď přes dědečka, tatínka nebo kamarády. Tenkrát bylo jedno, zda prut byla pouze větev s vlascem a háčkem na konci, a nebo jste měli to štěstí a lovili jste na opravdový rybářský prut.
Rybaření je dnes zkrátka trendy, a tak není divu, že Český rybářský svaz má skoro čtvrt milionu členů. Pokud se i vy chcete stát rybářem, musíte splnit několik podmínek.
Začínáme rybařit
Rozhodně se prvně nehrňte do rychlého nákupu rybářského vybavení. Pokud si totiž nezaplatíte lov v soukromých rybářských revírech nebo nepatříte mezi oprávněné vlastníky rybníku, čeká vás toho ještě hodně.
Budete se muset stát členem Českého nebo Moravského rybářského svazu, složit zkoušky odpovídající úrovně a také zaplatit členský poplatek za povolenku. Krok po kroku se stanete rybářem a za čas si můžete troufnout třeba i na mořský rybolov v Chorvatsku.
Rybářský lístek a jeho získání
V první řadě budete muset získat rybářský lístek. Zkoušky pro získání lístku se nejčastěji konají v místních organizacích Českého nebo Moravského rybářského svazu. Jednu z organizací si vyberete, zajistíte si odbornou literaturu a zjistíte si termín zkoušek.
Co se týče samotné zkoušky, ta se skládá ze základních znalostí z oblasti rybářství, biologie ryb a samozřejmě také z právních předpisů upravujících lov ryb. Zkouška se absolvuje u místní organizace ČRS, zpravidla nejblíže místu trvalého bydliště.
Samotná zkouška nic nestojí oproti vystavení rybářského lístku. Za něj zaplatíte 100 Kč/rok, 200 Kč/3 roky a nebo 500 Kč/10 let. Po úspěšném složení zkoušky vám rybářský lístek vydá pověřený obecní nebo městský úřad oproti dokladu o úspěšném absolvování zkoušky.
Členství v rybářském svazu a získání povolenky
Pakliže už máte rybářský lístek, zajdete do místní organizace rybářského svazu, kde si podáte přihlášku a zaplatíte zápis nového člena a roční členský příspěvek. Za zápis zaplatíte kolem 1000 Kč a příspěvek se pohybuje okolo 400 Kč.
Dále si zakoupíte povolenku k lovu ryb, jejíž ceny se liší podle toho, zda chcete místní, územní nebo celorepublikovou povolenku. Povolenky se vydávají zvlášť na pstruhové a mimopstruhové vody.
Povinné rybářské vybavení
Zákon ukládá, aby ve vybavení každého rybáře byl podběrák pro vytahování ulovených ryb, dále peán na vyndávání háčku z ryb a vezírek k uchovávání živých ryb. Metr k měření délky je také povinnou součástí vybavení kvůli lovným mírám ryb, které najdete v rybářském řádu.
K vodě si také nezapomeňte brát rybářský lístek, povolenku a přehled docházky a úlovků. Tento přehled jste povinni jednou ročně odevzdat rybářskému svazu.
Základní rybářské vybavení
Je zcela na vás, jak moc investujete do základního vybavení. Ceny prutu a navijáku začínají na pár stovek korun a končí u desítek tisíc. Uvádíme seznam, který vám pomůže pro základní orientaci:
- rybářský prut
- naviják
- vlasec
- háčky
- vyprošťovač háčků (povinná výbava)
- míra pro zjištění délky ryby (povinná výbava)
- podložka pod rybu (někde je dokonce povinná)
- nůž
- podběrák
- pláštěnka
- rybářské nástrahy (přirozené nebo umělé)
- opalovací krém
- čepice nebo klobouk
- repelent proti komárům a klíšťatům
Pro vaše pohodlí si můžete pořídit rybářskou židli, vestu nebo třeba brodící kalhoty. Jistě ale neuděláte chybu, když zvolíte vkusná rybářská trička s potiskem. Třeba vám nakonec ty přinesou štěstí při lovu!
Na závěr
Z nejrůznějších internetových stránek si pak můžete nastudovat techniku lovu, ale vždy se najde něco, co vás překvapí. Uvidíte, že každý další výlet k vodě bude pro vás něčím novým. A první úlovek? Ten bude tím pravým nezapomenutelným zážitkem. Lovu zdar!